Maihuenia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Maihuenia

Příspěvekod Jiri Kolarik » 29 bře 2013, 11:35

Maihuenie potřebují zalít důkladně i v zimě, pokud jsou tedy ve skleníku, kde i v zimě panují teploty nad nulou....i v přírodě jsou tyto kytky důkladně zavlaženy tajícím sněhem...a pokles k nule jim nevadí...žijí i na skalkách, kde jistě substrát nevyschne...a myslím si, že by mohly spíše uschnout...
Pozorováním těchto kytek u Michaela Kiesslinga, který je má vysazené na záhonku (a i v jiné sbírce v Německu) mi bylo jasné, že jen v květináči to nebude ono..., byť i jemu kvetly ve větším květináči. Byli jsme tam v dubnu/květnu a kytky byly v plné vegetaci s velkými poupaty (viz foto vpředu)...tedy musely být zality velmi časně...ve skleníku je i v zimě při slunečním svitu +20°C a tyto kytky už vegetují...tak i moje zalité se už zelenají...netřeba je sušit...dosahuje-li teplota vyšších hodnot. Je jasné, že kultura venku na skalce bude jiná a tam kytky pokvetou zcela sporadicky - kratší vegetační doba, nižší teploty...kytky stačí prostě jen vegetovat...

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 571 krát
Obdržel poděkování: 433 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 29 bře 2013, 12:26

Ja som ich v zime pár krát zalial, i keď ich mám vonku, ale pod krytom. No polial som ich len keď sa trochu oteplilo.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 137 krát

Příspěvekod Robert » 22 dub 2013, 20:23

Po jarnej dažďovej zálievke sa pekne preberajú aj rastliny v mojej zbierke
M.patagonica JO 1321.1 - Las Leňas 20 km
Obrázek
M.patagonica JN 422 - Llano Blanco
Obrázek
M.patagonica-poepigii JN 429 - Las Leňas, neviem, tu by ma zaujímal Tvoj názor, Jirko
Obrázek
M.patagonica JO 1324.1 - Zapala, Primeros Piňos
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 22 dub 2013, 21:59

Krááásné Roberte...
z Las Leňas je to M.patagonica, to jen jeden člověk psal, že je to něco jiného (= kšeft)...jen - je tam už extrémní klima a ty patagoniky jsou tam relativně malé...typickou poeppigii poznáš...větší kytky jsou velmi nízké, v přírodě tak do 5cm, kdežto potagonica klidně i 1m a 0,5 zcela běžně...i charakter olistění je jiný...i moje už pěkně rostou...

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 571 krát
Obdržel poděkování: 433 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 27 čer 2013, 12:59

Mám nové rastlinky, priviezol mi ich náš predseda z výletu a pochádzajú z BZ v Tróji:

Vyzerá to, že by to mohli byť tie s hnedými tŕňmi.
Maihuenia patagonica JV 11
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 13 říj 2013, 17:56

Červnový výlet do Švýcarska k znamenitému pěstiteli opunciovitých ukázal, že i Maihuenia patagonica může kvést...

...několik kytek bylo ve větších hlubokých květináčích venku před skleníkem..., kde jistě netrpěly suchem! Pěstování těchto kaktusů se pomalu dostává do povědomí kaktusářů...nějaké výsevy se podařily a několika lidem to už roste...a za pár let snad i pokvetou...takže: žádné malé květináče, pohyb vzduchu, v létě raději venku...vlhčeji jak jiné kaktusy...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 18 říj 2013, 16:50

Maihuenia poeppigii z Volcano Antuco...

...je faktem, že Volcano Antuco je skutečný vulkán a kolem je národní park a jezero... začátkem ledna je ještě zasněžený, ale kolem kvetou i ty maihuenky. Velikost je až 2m v průměru, ale takové, jako je na obrázku jsou už květuschopné, což je dříve jak u M.patagonica... Hlavní rozdíl je, že M.poeppigii zůstává tak do 5cm vysoká, kdežto M.patagonica může mít u velkých exemplářů klidně i 1m na výšku...jistě, také otrnění je u M.poeppigii výrazně jemnější...

Robert

Příspěvekod Robert » 30 lis 2013, 15:11

Dnes som presťahoval svoje rastliny do nevykurovaného prístrešku, majú maximum svetla a vzhľadom k tomu, že stavba je prilepená k RD a orientovaná na JV aj priaznivejšiu klímu cez zimné obdobie. A bude sa experimentovať ... Prikladám zopár foto dokumentujúcich variabilitu v otŕnení a charaktere "olistenia" rastlín z rôznych lokalít.
bielotŕnne rastliny s relatívne dlhými lístkami
Obrázek
Obrázek
detail
Obrázek
Obrázek
rastliny distribuované ako patagonica-poepigii
Obrázek
Obrázek
rastliny s tmavším otŕnením a iným charakterom olistenia
Obrázek
Obrázek
a nakoniec výrazne redukované olistenie
Obrázek
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 10 pro 2013, 22:26

Tak jsem se vrátil z Patagonie...a mj. jsme se zajímali i o rod Maihuenia....předběžně jsme potvrdili nález M.poeppigii u Alumine, tedy v Argentině...je to klasická poeppigii, jak jsem ji viděl na Volcano Antuco v Chile...
Je pravda, že jižní a "krajní" formy M.patagonica je takovým extrémem, že M.poeppigii připomíná, ovšem je to jen forma M.patagonica!!! Jinak - M.poeppigii kvete nažloutle i u Alumine, ale ta další pojmenování dle barvy květu pro M.patagonica je bezpředmětné, protože skoro na všech lokalitách kvetla od bílé přes nažloutlou až po růžovou! A viděli jsme jich doslova masy na mnoha lokalitách...
PS.: fotky budou později...

Miroslav
 poděkoval: 68 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Miroslav » 12 pro 2013, 12:18

Pozeral som si fotky maihuenie čo sem dal Róbert. Rastlinky sú to veľmi pekné, len mám obavu či ich pred zimou príliš nepresušil zdajú sa mi dosť zatiahnuté snáď cez zimu niektoré neuschnú. Na jar uvidíme a možno sa od Róberta niečo naučíme.
Miroslav Varček hľadač krásy

Robert

Příspěvekod Robert » 13 pro 2013, 10:20

Miroslav píše:Pozeral som si fotky maihuenie čo sem dal Róbert. Rastlinky sú to veľmi pekné, len mám obavu či ich pred zimou príliš nepresušil zdajú sa mi dosť zatiahnuté snáď cez zimu niektoré neuschnú. Na jar uvidíme a možno sa od Róberta niečo naučíme.

Áno, teraz boli trochu zosušené, ale zo záhrady išli s vlhkým substrátom a pekne napité. Určite ich cez zimu pri priaznivom počasí zavlažím, nebudem ich trápiť suchom. Nie sú už také malé, kvetináče majú priemer 23 cm, určite sa pod povrchom pekne rozrastajú a tvoria zásobné pletivá. Každým rokom je ich rast bujnejší a naberajú na sile. Už aby kvitli ... Inak je pravda, vodou sa u nich nemusí šetriť, počas vegetácie pri plnej zálievke doslova rastú pred očami a sršia energiou. Klopem si na drevo , snáď to nezarieknem a prezimujú v pohode.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 22 led 2014, 17:04

Malá chuťovka...klasická Maihuenia patagonica, jen s růžovými květy (foto František...já stačil tak zatím naládovat fotky do HD...)

Mpatag1.jpg

...jak jsem již psal, tak na lokalitách byly různě kvetoucí pohromadě, tedy bíle + růžově kvetoucí pospolu...
Když tam jezdíme koncem prosince či v lednu, tak je po květech...tedy netušíme, která jak kvete...ale - bílekvetoucí jsou v převaze...

Robert

Příspěvekod Robert » 16 úno 2014, 13:06

Miroslav píše:Pozeral som si fotky maihuenie čo sem dal Róbert. Rastlinky sú to veľmi pekné, len mám obavu či ich pred zimou príliš nepresušil zdajú sa mi dosť zatiahnuté snáď cez zimu niektoré neuschnú. Na jar uvidíme a možno sa od Róberta niečo naučíme.

Rastliny sú po "zime" v pohode, dostali ešte v decembri zálievku, počas teplých období (teplota na zimovisku pri slnečnom počasí do 15 stupňov, pokles pod bod mrazu nebol prakticky vôbec) ju dokonale zužitkovali. Zatiaľ sa nebudem so sťahovaním von ponáhľať, slnečného svitu ešte nie je dostatočné množstvo, myslím, že v krytom priestore je im lepšie. Opäť polejem, už výdatnejšie. Trochu som prehodnotil svoje doterajšie postupy a skúsim rastlinám (všetkým v zbierke) v jarnom a jesennom období teplo skôr pridávať ako zbytočne uberať. Samozrejme od čerstvého vzduchu v pohybe neupustím, to je podla mňa základ.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 16 úno 2014, 18:39

A zase něco z přírody...
Setkání v kempu v Alumine vyústilo ve společnou návštěvu lokality Maihuenia poeppigii v Argentině...je to jedna z asi 2 příhraničních oblastí s Chile, kde rostou...byl jsem tady před 4 lety...od Lumíra jsem dostal tip, že tu jsou...no, tenkráte jsem nenašel, i když jsem byl asi 50m od kytek...jooo, nerostou na skalkách (za kolegy jsou ony skalky...kde jsme horolezovali...), ale na té louce u řeky...divná lokalita!

Setkání bylo domluvené a několika smskami potvrzené...potkali jsme se přímo před kempem... :time

Tak vypadá lokalita...tam za plotem na zkulturněném pozemku rostou ještě asi 2-3 rozkopané kytky...

A to je jedna z nich...žije a kvete (= zatím), květy bělavě nažloutlé, plody nezralé...

...no, naštěstí jsme kousek dále našli mnohem perspektivnější lokalitu...

Robert

Příspěvekod Robert » 26 úno 2014, 18:22

Rastliny sú po "zime" v pohode, dostali ešte v decembri zálievku, počas teplých období (teplota na zimovisku pri slnečnom počasí do 15 stupňov, pokles pod bod mrazu nebol prakticky vôbec) ju dokonale zužitkovali. Zatiaľ sa nebudem so sťahovaním von ponáhľať, slnečného svitu ešte nie je dostatočné množstvo, myslím, že v krytom priestore je im lepšie. Opäť polejem, už výdatnejšie. Trochu som prehodnotil svoje doterajšie postupy a skúsim rastlinám (všetkým v zbierke) v jarnom a jesennom období teplo skôr pridávať ako zbytočne uberať. Samozrejme od čerstvého vzduchu v pohybe neupustím, to je podla mňa základ.[/quote]

Tak ... , dostali prvú jarnú dávku zálievky, zatiaľ umiestnené v chránenom prostredí s denným maximom 20 stupňov, v perfektnej kondícii. Už aby tu bola jar ...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“