Skleník, pařeniště, fóliovník

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
domi
Obdržel poděkování: 14 krát

Re: Skleník, pařeniště, fóliovník

Příspěvekod domi » 10 dub 2018, 21:05

a mám na vás dva dotazy.

1) kedy by som mohla do takto tieneného prístrešku (45% tienivosť) dať momentálne mesiac starý výsev, ktorý je už 100% vetraný a umiestnený na južnom parapete, ale pre istotu chránený pred slnkom záclonou. (zväčša su to astrá, mammilarky a escobarie)

2) Bude vhodné počas celej sezóny mať takto tienené kaktusy (45% tienivosť), či budu niektoré postrádať slnko. (v mojej mikro zbierke mám taký mix Mammilarie, astrá, gymná, ferokaktusy, Epithelantha, sulcorebutie, alyostera, turbinicarpus, notocactus, echinocereus, horridocactus, neochilenia, pilosocereus, pseudolobivia, chamaecereus, polaskia)

ďakujem pekne vopred za odpovede

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 109 krát

Příspěvekod Zdenda » 10 dub 2018, 23:55

Stínění celý rok je jistota, ale rostlinky jsou pak málo vytrněné. Pokud jsou ale zimovámy v temnu, pak se stínit na začátku sezony musí.
Já mám kupříkladu 60% ní a asi 30% stínění. Semenáčky do tří let stíním celý rok, ony líp rostou. Větší kaktusy už po nějaké době v sezoně odstínovkuji. Ale skleník mi luftuje.
Pořád to ale musím hlídat, v létě, když je vedro a v noci nad 20stupňů stejně mají choulostivé kytky tendenci se spálit. Takže zase stíním než přejdou vedra.
Rostliny, které popisuješ, ale by to měly ustát v pohodě. Dokonce některá astrophyta vedro a sucho milují. Na jednotlivé kusy, které se začnou případně připalovat položím kousek ustřižené stínovky.
Měsíc starý výsev bych nechal v polostínu - někde kam přímé slunce nepřijde. Tam stačí kolikrát deset minut ostrého slunce a uvaří se. To poznáš podle toho, že zbělají a zvodnatí - je po nich. Vlastní bolestná zkušenost před mnoha lety.
Zdály se mi vytažené, tak jsem je dal na okno, na slunce. To jsem nevěděl, že nejpozději první zimování by je srovnalo "do země".
Věčný začátečník Zdenda

domi
Obdržel poděkování: 14 krát

Příspěvekod domi » 12 dub 2018, 11:21

ďakujem za rady, takže ešte zo 2 týždne radšej všetko pritienim a potom staršie rastliny necham na priamom slnku a semenáče budem tieniť po celý rok. (Mám tam aj 2 roky staré semenáče) no očividne im to slniečko neurobilo "dobre", predovšetkým Echinocereus rigidissimus rubispinus "zčervenel" a oproti iným druhom je aj po zaliatí stále "gumový". Ak sa z toho nedostne, budem mať aspon ponaučenie. :ja_nic

Béďa

Příspěvekod Béďa » 08 čer 2018, 13:09

Zdravím, začínám přemýšlet nad nějakým fóliovníkem nad kaktusy, který by je trochu stínil při velmi slunečných dnech a prodloužil o něco sezónu, po kterou mohou být venku. Zatím se mi nechce investovat do něčeho dražšího, ale chtěl jsem se zeptat, jestli máte zkušenosti s něčím obyčejným např. viz. odkaz, nebo něco podobného z Lidlu, nebo Kaufu. Vydrží takový levný fóliovník dejme tomu aspoň 3 - 5 sezón, než se rozpadne?

peri
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod peri » 08 čer 2018, 19:39

Foliovník pokrytý kašírkou ti těch pět let vydrží, buď bez obav. Musí být dobře vypnutá, aby ti ji neroztrhal vítr.

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 09 čer 2018, 18:27

Foliovník parádní ..... https://homegarden.com.pl pokud se posnažíš a budeš mít napnuté, uděláš ukotvení betonovým obrubníkem na plachtu ... nemá chybu za tu cenu. Ja mám Home & Garden Zahradní fóliovník zelený 2x3,5m, kamarád Janko má 3x8m a taky spokojenost, výborné i na tu výšku :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“