Výsevy běžných rodů

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
Odpovědět
Standa
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 10 x

Re: Výsevy běžných rodů

Příspěvek od Standa » 10 led 2019, 10:41

Ahoj, mám 100 semen Loxanthocereus erigens JN1497 Zuňiga, Peru 924m n. m., všechna peruánská semena mám od p. Nováka, mám od něj i semena z Chile - Eulychnie - srdcová záležitost.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 612 x
Obdržel poděkování: 491 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 12 led 2019, 15:39

Dík za info, idem pozrieť na jeho ponuku a zrejme ich od neho zoberiem, keď som bol na tej lokalite, len kvitli a neboli semená.

teraz som pozrel, už ich nemá, tak ak sa ti dosť urodí, budem rád, keď mi pár kúskov predáš, mysli na mňa.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Standa
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 10 x

Příspěvek od Standa » 14 led 2019, 08:19

Ahoj, pokud to bude klíčit a vydrží to, pošlu, proč ne. Pokud bude klíčit jako semena rodu Mila tak asi ne - měl jsem 2 druhy po 50 semenech z obou vyklíčily 3. Je pravda, že co vyklíčilo to drží.

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 79 x
Obdržel poděkování: 42 x

Příspěvek od miro » 14 led 2019, 12:01

Výsev a klíčení .... semeno neklíčí, pokud ... jednak je to nezralé semeno, neboť je to podtrženo. Koukáme na semeník a vidíme "černé" a bereme a doma koukáme líp a ono to není černé, ale skoro černé. Klasické umadeave. A nebo ještě je tam to, že semeno v plodu musí "dozrát". Jako kaktusáři si řekneme ... už prasknul, je to hotové. Ale to vidíme naším okem a ne podle rostliny. Možná je tam ten zádrhel, že sice plod praskne, ale ještě musí do semínko dostat tu přiměřenou porci vnejšího vzduchu a nasát to vnější prostředí a až ptom je to správné. Nevím, je to jenom moje domnívání se a rozjímání nad semínky. A druhá věc je výsev. Tedy čas výsevu. Něco jedede jak rychlík když to spadne na substrát hned a něco až za rok ... dva ... ale obstojně a krásně klíčila i semínka desetileté. Tedy kdy je ten správný čas a zase se domnívám, že ani v jednom semenníku to není platné pro všechny semínka. Jak jinač by se v přírodě zachovala generace za generací a po kalamitě se znovu rostlinky vzpamatovaly a rostou tam ???? Před rokmi jsem dělal pokus, že jsem semínka vysel na široko a květináč s výsevem byl normálně mezi ostatníma kaktusíkama. No a výsledek? Dokličování dlouhé roky a nejkrájsnější semenáčky :) Vím že to děélají kluci a holky i tak, že nevyklíčí ... pinzetou seberu a potom zase na novo. Ale to semínko už nemá kontakt se substrátem a tak necítí tu pŕírodu i to střídání den a noc, vlhko a sucho, horko a chlad ... že to všechno má na to klíčení nějaký ten dosah. U nás to cpeme do aparátů a skleniček a krabiček ... a chceme 120% klíčivost, ale proč vlastně. Aby jsme měli svojich pět krásných rostlin a nebo 500 na prodej ??????? Mám semenáčky carnegia a těším se až pokvetou :mrgreen: nepospíchám. Mám tři a neprodám.
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek:
Alojz
Hodnocení: 9.09%
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 612 x
Obdržel poděkování: 491 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 14 led 2019, 18:56

Standa píše:
14 led 2019, 08:19
Ahoj, pokud to bude klíčit a vydrží to, pošlu, proč ne. Pokud bude klíčit jako semena rodu Mila tak asi ne - měl jsem 2 druhy po 50 semenech z obou vyklíčily 3. Je pravda, že co vyklíčilo to drží.
Budem veľmi rád. Ja mám nejaké Mily, zo semien, ktoré som doviezol, tak môžeme potom niečo povymieňať. Mám tiež množstvo Haageo a Loxanthocereusov, tak určite niečo bude na výmenu.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Alojz
Poděkoval: 5 x
Obdržel poděkování: 15 x

Příspěvek od Alojz » 14 led 2019, 23:28

miro píše:
14 led 2019, 12:01
Výsev a klíčení .... semeno neklíčí, pokud ... jednak je to nezralé semeno, neboť je to podtrženo. Koukáme na semeník a vidíme "černé" a bereme a doma koukáme líp a ono to není černé, ale skoro černé. Klasické umadeave. A nebo ještě je tam to, že semeno v plodu musí "dozrát". Jako kaktusáři si řekneme ... už prasknul, je to hotové. Ale to vidíme naším okem a ne podle rostliny. Možná je tam ten zádrhel, že sice plod praskne, ale ještě musí do semínko dostat tu přiměřenou porci vnejšího vzduchu a nasát to vnější prostředí a až ptom je to správné. Nevím, je to jenom moje domnívání se a rozjímání nad semínky. A druhá věc je výsev. Tedy čas výsevu. Něco jedede jak rychlík když to spadne na substrát hned a něco až za rok ... dva ... ale obstojně a krásně klíčila i semínka desetileté. Tedy kdy je ten správný čas a zase se domnívám, že ani v jednom semenníku to není platné pro všechny semínka. Jak jinač by se v přírodě zachovala generace za generací a po kalamitě se znovu rostlinky vzpamatovaly a rostou tam ???? Před rokmi jsem dělal pokus, že jsem semínka vysel na široko a květináč s výsevem byl normálně mezi ostatníma kaktusíkama. No a výsledek? Dokličování dlouhé roky a nejkrájsnější semenáčky :) Vím že to děélají kluci a holky i tak, že nevyklíčí ... pinzetou seberu a potom zase na novo. Ale to semínko už nemá kontakt se substrátem a tak necítí tu pŕírodu i to střídání den a noc, vlhko a sucho, horko a chlad ... že to všechno má na to klíčení nějaký ten dosah. U nás to cpeme do aparátů a skleniček a krabiček ... a chceme 120% klíčivost, ale proč vlastně. Aby jsme měli svojich pět krásných rostlin a nebo 500 na prodej ??????? Mám semenáčky carnegia a těším se až pokvetou :mrgreen: nepospíchám. Mám tři a neprodám.
Miro,vrátil som sa na fórum asi po 3 rokoch,ale po tom ako sme sa ťahali za prsty skoro každým príspevkom,musím uznať a teraz to nemyslím vôbec ironicky a netýka sa to len tohto tvojho príspevku,že sa z teba stal filozof,s ozaj logickými závermi.Jedine čo ma mrzí,že sú to mnohé názory dosť pesimistické,ale pravdivé ... :(
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
miro
Hodnocení: 9.09%
s kaktusmi ma zivot bavi

Štefan
Poděkoval: 123 x
Obdržel poděkování: 62 x

Příspěvek od Štefan » 15 led 2019, 19:13

Ale dobre je, že si sa vrátil - bolo by fajn, keby sa to trochu rozhýbalo :)

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 79 x
Obdržel poděkování: 42 x

Příspěvek od miro » 16 led 2019, 17:52

Trochu rozhýbať? Tak to je jednoduché, strč si do substrátu s výsevom dážďovku :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Odpovědět

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“