Výsevy běžných rodů

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
Odpovědět
iconmaster
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 48 x

Re: Výsevy běžných rodů

Příspěvek od iconmaster » 03 bře 2019, 22:01

Ak to ešte nikomu nevadí, pridám ďalšiu "epizódu", mesiac po vysiatí. Stále to rastie pekne, tŕne a areoly sa zväčšujú a ja sem-tam to polejem rozprašovačom a zvažujem im neskôr dopriať trochu dopingu vo forme hnojiva.
Asi to nie je žiadna zvláštnosť, no pri dvoch Lobiviách (2. a 3. fotka) a aj v niektorých iných porcíách sa až teraz objavili nové klíčky - ktovie, či to nie je naozaj tými fázami mesiaca 8)
DSCF5833.JPG
4. týždeň od výsevu
DSCF5834.JPG
Lobivia sp.
DSCF5835.JPG
Lobivia sp.
DSCF5838.JPG
Mammillaria prolifera
DSCF5839.JPG
Rebutia sp.
Títo uživatelé poděkovali autorovi iconmaster za příspěvek (spolu 2):
jaraŠtefan
Hodnocení: 18.18%

iconmaster

Příspěvek od iconmaster » 05 dub 2019, 21:53

Môj prvý tohtoročný výsev už má dva mesiace, zmena je celkom výrazná a tak pridám nejaké náhľady. Už ich nechávam kompletne preschnúť a až potom polievam.
DSCF5888.JPG
9. týždeň od výsevu
DSCF5890.JPG
Lobivia sp.
DSCF5893.JPG
Rebutia sp.
DSCF5894.JPG
Echinocereus MIX
DSCF5895.JPG
Mammillaria prolifera
Títo uživatelé poděkovali autorovi iconmaster za příspěvek (spolu 3):
MartinŠtefanMiroslav
Hodnocení: 27.27%

iconmaster

Příspěvek od iconmaster » 10 dub 2019, 22:52

Po prvotných úspechoch som do toho istého substrátu začal vysievať aj tie kúpené semienka. Z niektorých klíčilo viac, z iných menej, ale celkovo niečo z toho hádam ostane :o
70.JPG
Echinofossulocactus rosasianus, 7 týždňov od výsevu
77.JPG
Echinofossulocactus multicostatus JaBo42 (vľavo) a ochtoteranus GM542 (vpravo), 5 týždňov od výsevu
79.JPG
Mammillaria johnstonii (vľavo) a meridiorosei (vpravo), 5 týždňov od výsevu
81.JPG
Acanthocalycium munitum WR772, 5 týždňov od výsevu
83.JPG
Lobivia longispina (vľavo) a sp. IDD1944 (vpravo), 5 týždňov od výsevu

iconmaster

Příspěvek od iconmaster » 10 dub 2019, 23:02

68.JPG
Echinofossulocactus erectocentrus, 7 týždňov od výsevu
69.JPG
Echinofossulocactus dichroacanthus (vľavo) a grandicornis (vpravo), 7 týždňov od výsevu
74.JPG
Acanthocalycium ferrari R572 (vľavo) a erythranthum ZJ (vpravo), 7 týždňov od výsevu
76.JPG
Mammillaria formosa LS147 (vľavo) a bocasana (vpravo), 7 týždňov od výsevu
84.JPG
Mediolobivia einsteinii SE51 (vľavo) a gracilispina FR1118 (vpravo), 5 týždňov od výsevu
Títo uživatelé poděkovali autorovi iconmaster za příspěvek (spolu 3):
Mário SnopkaŠtefanmiro
Hodnocení: 27.27%

Alojz
Poděkoval: 41 x
Obdržel poděkování: 67 x

Příspěvek od Alojz » 28 kvě 2019, 23:00

U mňa nebývalo neskorý výsev - začiatok apríla- fotografie začiatkom mája a neskôr.Na tom istom parapete pestujem priesady plodových zelenín,preto výsev dlhšie nevetraný prikrytý sklom a tá riasa.Na druhej strane,tým,že priesady odnesené ešte pred odokrytím výsevu,konečne tento rok bez akéhokoľvek výskytu plesní/zatiaľ/.Pritom semená namorené len nasucho fundazolom,substrát navlhčený previcurom s fundazolom.Je jasné,že momentálne už výsev odvetrávaný.Nevýhodou takéhoto "hromadného" výsevu je nerovnaký vývoj rôznych taxónov - dá sa eliminovať postupným odsádzaním.Pravdu povediac,inak by som ten výsev ani nebol stihol :)-- .Ako aj predtým,výborne klíčivé semená od Blažeja Strašiftáka/aj dobré ceny/,netreba vždy objednávať len u veľkododávateľov.
DSCN1392.JPG
celkový záber na asi mesačný výsev
DSCN1422.JPG
o 10 dní neskôr,je jasné, že vo výseve sa o.i. vyskytnú aj bezchlorofylové jedince,u jednej z mammillárií sú bezchlorofylové všetky
DSCN1493.JPG
o ďalších 10 dní,hoci radšej presádzam staršie semenáče,niektoré políčka treba už pomaly presádzať,alebo aspoň odsádzať
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 4):
jaraŠtefaniconmasterMário Snopka
Hodnocení: 36.36%
s kaktusmi ma zivot bavi

iconmaster

Příspěvek od iconmaster » 29 kvě 2019, 19:59

Alojz píše:
28 kvě 2019, 23:00
Ako aj predtým,výborne klíčivé semená od Blažeja Strašiftáka/aj dobré ceny/,netreba vždy objednávať len u veľkododávateľov.
Môžem len potvrdiť, so semenami od p. Stršiftáka mám tiež dobré skúsenosti.
Alojz píše:
28 kvě 2019, 23:00
u jednej z mammillárií sú bezchlorofylové všetky
Nebola to náhodou Mammilaria blossfeldiana? Tie mi tiež vyšli všetky biele, na fotke už niektoré sú už uhynuté:
DSC01689.JPG
Mammillaria blossfeldiana (vľavo-104/B) a Mammillaria albidula Rep1913 (vpravo-104/A)
Títo uživatelé poděkovali autorovi iconmaster za příspěvek:
Alojz
Hodnocení: 9.09%

Alojz
Poděkoval: 41 x
Obdržel poděkování: 67 x

Příspěvek od Alojz » 30 kvě 2019, 08:23

iconmaster,ako si to uhádol,práve M.blossfeldiana to bola :L .Pritom ale celková klíčivosť u nej asi cez 70 %,nedá sa celkom presne posúdiť,lebo semenáče priebežne dokličovali a súčasne iné hynuli/aj také,ktoré spočiatku vyzerali nádejne/:
DSCN1455.JPG
M.blossfeldiana
DSCN1454.JPG
osamotený bezchlorofylový jedinec pri ozaj pekných semenáčoch//tá riasa,čo vyzerá tak strašne,tým,že výsev sa už odvetráva zosychá a mizne,v podstate nebráni rastu a dokličovaniu semenáčov/
Či sa dá nejako ovplyvniť počet semenáčov bez chlorofylu - neviem.Určite je to už v semenách,možno,že časť vzniká prebytkom tepla a slnka,keď máte výsev na slnku a občas zabudnete pritieniť h:h .
Nakoniec sa vrátim k vyhodnoteniu klíčivosti semien od B.Strašiftáka.Z 90 taxónov ani jeden semenáč v 2 prípadoch/upozorním na Thel.bic.Pressa de Valensiana,ktorý "neťukol " ani v pri výseve v roku2016,menej do 3 semenáčov v 5 prípadoch,ale semenáče ďalej dokličujú,takže ozaj slušná bilancia :L .
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
iconmaster
Hodnocení: 9.09%
s kaktusmi ma zivot bavi

iconmaster

Příspěvek od iconmaster » 31 kvě 2019, 10:32

Alojz píše:
30 kvě 2019, 08:23
iconmaster,ako si to uhádol,práve M.blossfeldiana to bola :L .Pritom ale celková klíčivosť u nej asi cez 70 %,nedá sa celkom presne posúdiť,lebo semenáče priebežne dokličovali a súčasne iné hynuli/aj také,ktoré spočiatku vyzerali nádejne/
Mne u tohto druhu výklíčili všetky semená (22/22=100%), no zároveň aj všetky boli takéto a postupne odumierajú.. Skúšal som takéto bezchlorofilové navrúbľovať na Schlumbergeru, ale sa nechytili, pravda, aj môj postup sa mierne líšil od pôvodného (ja som vrúbľoval na už zakorenené články a nenechával vo vlhkom prostredí). Možno by sa oplatilo ešte experimentovať s vrúbľovaním, keďže tieto jedince skôr či neskôr aj tak uhynú.

Odpovědět

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“