Jovibarba & Sempervivum

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Odpovědět
jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 133 x
Obdržel poděkování: 231 x

Re: Jovibarba & Sempervivum

Příspěvek od jezour » 19 lis 2019, 22:32

Děkujeme za reportáž z hradu Lietava s rostlinami Jovibarba hirta var. preissiana. Ty už jsou hezky uzavřené a přichystané na zimu. Podle fotek na internetu vidím, že hrad stojí na mohutných skalách. Lze předpokládat, že by mohly růst netřesky i tam?
-- Administrátor --

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 765 x
Obdržel poděkování: 643 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 19 lis 2019, 23:13

jezour píše:
19 lis 2019, 22:32
Děkujeme za reportáž z hradu Lietava s rostlinami Jovibarba hirta var. preissiana. Ty už jsou hezky uzavřené a přichystané na zimu. Podle fotek na internetu vidím, že hrad stojí na mohutných skalách. Lze předpokládat, že by mohly růst netřesky i tam?
Určite tam rastú, ale ja som sa k nim nedostal. Hrad sa rekonštruuje a tak je tam dosť obmedzený pohyb. Uvidíme, možno niekedy v budúcnosti, keď bude tých obmedzení menej a bude sa dať dostať bližšie ku skalám, určite to preskúmam. Do malej Fatry chodím dosť často a tak nie je problém zastaviť sa tam. Aj budúci víkend idem do Malej Fatry, na celý víkend, ale trošku ďalej, tak som zvedyvý, čo zasa nájdem tam. Počítam, že tam sneh ešte nebude a počasie tiež bude priaznivé na nejaký výstup. Už mám niečo naplánované nad Zázrivou, takú dlhšiu trasu, až na Kubínsku Hoľu.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek:
jezour
Hodnocení: 9.09%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 765 x
Obdržel poděkování: 643 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 24 lis 2019, 19:34

Ďalší víkend, ďalšia túra po horách, tento krát trochu menej známa časť a chodenie mimo vyznačených trás.
Je to pohorie Strážovské vrchy, kúsok od mesta Ilava.
Skaly, na ktorých sme teraz boli sa volajú Podskalský Roháč.
Prešli sme nielen tento hrebeň, ale aj kopce bez mena, k tomu sme preskúmali dve Temné jaskyne, tak sa naozaj volajú.
Nakoniec sme ešte vyliezli na kopček menom Tŕnie.
Od začiatku som fotografoval, v rôznych miestach Jovibarba hirta ...
1.jpg
Takto vyzerá predná časť skalnatej časti Podskalského Roháča.
2.jpg
Prvé nájdené boli na dosť nedostupných hranách skál a boli tmavo červené
3.jpg
4.jpg
Na niektorých bol stred zelený, ale ružice boli aj otvorené a veľké cca 5 cm
5.jpg
Na vrchole prvej časti som našiel takéto úplne zelené a tiež dosť veľké
6.jpg
Tieto sú už oveľa ďalej, od tých prvých asi 2 km a boli veľmi malé, cca do 2 cm, ale za to obrovské trsy a listy boli nádherne mramorové
7.jpg
Na jednej skale som našiel tesne pred rozkvitnutím, ale našiel som len túto jedinú
8.jpg
Aj takéto zelené s červenými špičkami, boli veľké zasa okolo 5 cm
9.jpg
No a pre tieto som musel vyliezť na teda poriadnu skalu, boli nádherné, niektoré listy nemali žiadne brvy (Chĺpky) a boli takmer hnedé a lesklé, veľké okolo 3 cm
10.jpg
Najväčšie trsy vyzerali takto, rástli v rôznych puklinách.
Nachádzal som ich od výšky cca 500 mnm, až po 850 mnm.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek:
jezour
Hodnocení: 9.09%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 24 lis 2019, 20:58

Mário, děkujeme za další fotoreportáž z lokality. Na lokalitě jsi viděl rostliny Jovibarba hirta var. hirta. Nicméně je důležité dodat ALE. Jovibarba hirta var. hirta přechází na mnohých lokalitách na Slovensku v Jovibarba hirta var. preissiana, což částečně platí i v tomto případě. Na čtvrté a šesté fotce vidíme například menší počet brv na okrajích listů růžic, tedy znak preissiany. Další ze znaků preissiany vidíme na páté fotce - delší a užší špičky u listů růžic. Na druhou stranu musíme přiznat, že znaky pro var. hirta převládají - například vybarvení listů růžic - tam kde není fialovočervená, vidíme modrozelenou, růžice mají širší listy, mnohé růžice na fotkách mají na okrajích listů růžic skutečně velký počet brv.
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 08 pro 2019, 22:14

V posledních svých příspěvcích jsem zde ukazoval fotky Jovibarba hirta z různých lokalit. Proto bych rád v tomto příspěvku ukázal opět rostliny Jovibarba globifera z lokality z Čech. Lokalita se nachází na Křivoklátsku, na skále přímo nad Berounkou. Jde o Kněžskou skálu v údolí Berounky nedaleko obce Nezabudice. Větší části skály jsou orientovány na jih, není proto divu, že zde roste i Jovibarba globifera. Na lokalitě roste velké množství růžic různých velikostí, růžice rostou samostatně i v trsech a v koloniích. Bohužel zde roste i nemalé množství růžic, které jsou napadené houbou Endophyllum sempervivi. Lokalitu jsem navštívil na konci dubna/apríla, který byl opravdu velmi teplý a suchý. Sucho se podepsalo i na stavu růžic netřesků, růžice byly spíše uzavřené a čekaly na vodu.
4 Lokalita.jpg
Část lokality
19 J globifera.jpg
Jovibarba globifera na lokalitě
Títo uživatelé poděkovali autorovi jezour za příspěvek (spolu 2):
jaraMário Snopka
Hodnocení: 18.18%
-- Administrátor --

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“