Vegetativní množení (řízkování, odnože atd.)

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
dodo2
Poděkoval: 165 x
Obdržel poděkování: 0

Re: Vegetativní množení (řízkování, odnože atd.)

Příspěvek od dodo2 » 11 úno 2014, 13:10

Má tady někdo zkušenosti se zakořeňováním euphorbií? Mám jich pár starších přerostlých či jinak zdeformovaných a chtěl bych je letos zmladit. U kaktusů mi perfektně a 100% funguje zakořeňování v Teramolu (s použitím stimulátoru), ale s euphorbiemi zatím zkušenost nemám. Díky Dodo

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 76 x
Obdržel poděkování: 607 x

Příspěvek od African » 11 úno 2014, 16:02

Zkušeností málo a navíc vše záleží druh od druhu. :lol: Znovuzakoření takové Euph. hadramautica je obrovský problém, zkoušel jsem nejméně 10x a nulový úspěch. Kaudexní Euph. burchelii - tam je úspěšnost cca 60 procent. U keříčkových typu E. actinoclada nebo xylacantha - tam je úspěšnost vyšší než 80 %.
Tak si vyber :L
Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Patláma, patláma, patláma a… žbrluch!

Martin
Poděkoval: 303 x
Obdržel poděkování: 32 x

Příspěvek od Martin » 06 čer 2014, 10:27

Takže po zkoušení různých metod a neúspěších se mi nakonec podařilo zakořenit řízek euphorbie tímto jednoduchým způsobem: po zaschnutí jsem ho píchnul do čistého bratčičáku v pětce květináčku, aby to rychle vysychalo. Šoupnul jsem to do stínu a jednou týdně velmi mírně zalil podmokem. Vše na volném vzduchu při vzd.vlhkosti kolem 40-50%. Občas přestříknuto atonikem, který jsem přidával ve stejné koncentraci i do zálivky. Po 4 týdnech řízek zahájil bouřlivý růst jak na temeni, tak na kořenech.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 176 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 06 čer 2014, 15:54

Tak jsem podlehl...u Pavlíčků v int.časopise se už asi dvakrát popisovala metoda zakořeňování pomocí Cu-pasty...no, a protože asi každý máme nějaký ten "kořenící" problém, tak jsem si tu Cu-pastu také opatřil...a uvidíme...(koupil jsem ji v Brně - bohužel ve Čtyřlístku ji nevedou, 160g za Kč 320,-)...

dom244
Poděkoval: 0

Rozmnožení kaktusu

Příspěvek od dom244 » 22 kvě 2015, 16:57

Dobrý den,

jsem v pěstitelství kaktusu nový a tak omluvte, když se budu ptát na něco základního nebo nerozumět něčemu pro pěstitele zcela jasnému.

Loni jsem přesadil svůj kaktus do většího květináče s novým substrátem a začlo se mu dařit, poprvé mi vykvetl. Začli se na něm ale tvořit mladé kaktusy a je jich docela dost, potřeboval bych poradit jak na ně.

Co jsem se zatím dočetl, tak nejlépe odříznout, nechat 1-3 týdny volně zaschnout, pak zasadit do sucha a zalét mírně nejdříve za dva týdny.

Děkuji za rady

Obrázek

Obrázek

aivenhov
Poděkoval: 46 x
Obdržel poděkování: 37 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozmnožení kaktusu

Příspěvek od aivenhov » 22 kvě 2015, 17:42

Nutne ich nemusíš odrezať. Ak by sa dalo, postačí aj len odlúpnutie.

Inak správne. Nechať ranu zaschnúť. Ja takéto odnože dávam na štrk a mierne rosím, do substrátu idú až keď majú čakacie korene.

Luk4ss
Poděkoval: 3 x

Příspěvek od Luk4ss » 12 led 2020, 17:18

Zdravím.
Som úplný pestovateľský začiatočník a chcel by som vás poprosiť o radu, kde som mohol spraviť chybu.
Získal som 4 listy Pachyphytum oviferum, dal som im týždeň na zaschnutie rán, a potom som ich položil na mierne vlhký perlit do polotieňa pri izbovej teplote. Všetky mali rovnaké podmienky, no po pár dňoch som našiel dva listy zhnité, druhé dva vyzerajú normálne.
Nechcem aby to postihlo aj tie, ktoré mi ešte ostali, tak ma zaujíma na čo si dať pozor.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 849 x
Obdržel poděkování: 713 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 12 led 2020, 18:30

Zaschnutie rany netreba tak dlho nechávať, stačí tak 2 dni. Ono ide o to, že nie všetky listy sa chytia. Tie čo vyzerajú dobre, mali by vydržať.
Substrát nesie byť mokrý, ale len vlhký. Radšej rosiť ako polievať.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek:
Luk4ss
Hodnocení: 9.09%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 254 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 12 led 2020, 19:28

Pachyphytum oviferum by som zakoreňoval na sucho. Listy by som nechal ležať na suchom substráte až kým nepustí korene a nevyženie prvé lístočky. Vždy, keď som polial predčasne, tak viacero listov odhnilo. Čiže zasychanie rany potom neriešim, lebo list leží na povrchu a vodu uvidí, až po niekoľkých mesiacoch a aj to už vlastne je nová rastlina a pôvodný list už je suchý.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Husi za příspěvek (spolu 2):
Luk4ssmiro
Hodnocení: 18.18%

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 101 x
Obdržel poděkování: 66 x

Příspěvek od miro » 13 led 2020, 09:48

Husi napísal presnú techniku, nasucho. Všetky tieto tučnohrubosilnodužnaté sukulenty sa rozmnožujú položením odlomeného lístka na suchý substrát, až si pustia vlasové korienky. Ale to že to uschne alebo uhnije a ono nič, to je preto, že ten lístok nebol "dospelý", teda pokiľ sa ho na rastline čo len dotkneme a on sám odpadne, to je ten správný. Ten má už vyzrále pletivo, a tak sa na správnom mieste pustí materskej rastlinky. Pokiaľ nasilu aj keď jemňúčko odlamujeme, tak si zaprvé vyberáme na rozmnoženie lístok my a nie rastlina a to je to .... nám sa lístok páči tak šup. Ale môže a dochádza práve k poškodeniu, aj keď mikroskopickému, toho mietsa zlomu.Pokiaľ tomu neveríte, kuknite na lístok odcvrnknutý ľahúčko a odlomeným. Kuknite sa na pletivo na lomu.

Netreba zahadzovať hrable do stodoly, to je normálka že sa učíme a každý chce na začiatku mať to, čo sa mu páčí :) Len trpezlivosť pri množení to chce. Keď môžem doslova rozobrať dvadsať rastlín s tým, že mám toho dosť a tak či zakorení všetko a či 50% ma netrápí, ale na začiatku? KAždý sme to chceli mať na 100%. Smelo čakať a vydržať.
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek:
Luk4ss
Hodnocení: 9.09%
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Odpovědět

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“