Notocactus a jeho podrody

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Odpovědět
Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 641 x
Obdržel poděkování: 496 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Notocactus a jeho podrody

Příspěvek od Mário Snopka » 28 čer 2016, 23:54

Áno Stano, to sú tie od teba. Svietilo silné slnko, tak som ich trochu tienil vlastným telom, možno preto sa ti zdá kvet odlišný. Kvitnú oba, aj minulý rok, sprašoval som ich minulý rok, aj spravili plody, ale neviem prečo, semená som nezbieral. Kvitnúť ide aj ich ďalší príbuzný N. turecekianus. ten tiež dodám, keď stihnem odfotiť.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 02 črc 2016, 17:54

Pridávam ďalšieho krásavca z okruhu submammulosus.
Notocactus turecekianus, je to úžasná rastlinka s dlhými tŕňmi.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Detail tŕňov
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 2):
Jiri Kolarikjara
Hodnocení: 18.18%

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 02 črc 2016, 19:21

Mám je taky tyto zvláštní N.submammulosus...i kvetly...

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 122 x
Obdržel poděkování: 186 x

Příspěvek od jezour » 23 čer 2017, 21:27

Opět ukážu rostlinu Eriocactus warasii. Minulý rok u mě ve sbírce nekvetla, do květu se rostlině nechtělo zřejmě z důvodu nedostatku živin a místa pro kořeny. Po přesazení bylo docela brzy zřejmé, že opět ukáže květ. Květ byl letos opět o něco větší než při minulém kvetení. Opravdu stojí za to, je to jako zlatá placka nad rostlinou.
2 Eriocactus warasii.jpg
Eriocactus warasii
Títo uživatelé poděkovali autorovi jezour za příspěvek (spolu 2):
jaraMário Snopka
-- Administrátor --

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 20 x
Obdržel poděkování: 206 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 27 črc 2017, 13:02

Eriocactus warasii je jedna elegantná rastlina. Mám dve rastliny, už som ich tu prezentoval v auguste 2012. Trošku sa líšia v dĺžke otŕnenia, ale obe sú krásne a s kvetmi ani nehovorím....
P1210375a.jpg
Títo uživatelé poděkovali autorovi Husi za příspěvek (spolu 4):
jaraMário SnopkajosskaDrTom
Hodnocení: 36.36%

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 122 x
Obdržel poděkování: 186 x

Příspěvek od jezour » 22 črc 2018, 13:42

Po nějaké době opět ukážu fotku Notocactus mammulosus PR84. Jsou to opravdu krásné rostliny a jejich široké žluté květy s červenou bliznou jsou obdivuhodné.
25 Notocactus mammulosus PR84.jpg
Notocactus mammulosus PR84
Títo uživatelé poděkovali autorovi jezour za příspěvek (spolu 2):
Štefanjara
-- Administrátor --

Štefan
Poděkoval: 141 x
Obdržel poděkování: 66 x

Příspěvek od Štefan » 05 srp 2018, 13:49

Notocactus ottonis zo supermarketu - kvitne pravidelne, tento rok dal naraz 4 kvety
ottonis (1).JPG
ottonis (2).JPG
ottonis (3).JPG
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek (spolu 3):
Mário Snopkaiconmasterjara
Hodnocení: 27.27%

Alojz
Poděkoval: 17 x
Obdržel poděkování: 44 x

Příspěvek od Alojz » 21 úno 2019, 20:05

Skupina eriokaktusov v BZ v Zurichu,výsadba na pulte lemujúcom obvod skleníka.Dominantná veľká rastlina Eriocactus magnificus/zábery zo 16.8.2018/ :
DSCN0924.JPG
DSCN0925.JPG
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
jara
Hodnocení: 9.09%
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 22 úno 2019, 20:03

Môj predchádzajúci príspevok bol tak trošku úvodom k dnešnému.Zábery z BZ Zurichu vystriedam záberom z Univerzitnej BZ v Zurichu/zo dňa 18.8.2018/:
DSCN1071.JPG
Eriocactus leninghausii
Neviem posúdiť či ide o jeden trs,alebo zasadenú skupinu trsov,ale pohľad je to "úchvatný".Jediné,čo ma od samého začiatku dráždilo,je tá menovka.Ako keby naschvál,v pravej chvíli,mi včera prišlo 1/2019 číslo časopisu Cactaceae etc.A v ňom recenzia od Igora Drába venujúca sa ročenke:Bradleya 36/2018.Kto neodoberá Cactaceae etc.,tomu krátky obsah týkajúci sa témy.Z rozsahu ročenky,kde vždy prevládajú články o sukulentoch,dostali autori G.Anceschiová a A.Magli z 240 strán celých 91 strán,aby mohli dôkladne vysvetliť,prečo rod Parodia a nie rod Notocactus.To už citujem i.Drába.A v tom pokračujem:Pokusy /neúspešné/ o poslanie rodu Notocactus do synonymie sú tu už 30 rokov.Napriek dosť intenzívnemu masírovaniu kaktusárskej verejnosti sa tento spôsob nakladania s tradičným rodom neujal - ako chodím po zbierkach,ešte som nenašiel nikoho,kto by si premenil menovku napr. Eriocactus leninghausii na Parodia leninghausii./Ale pozrite sa na menovku z botanickej záhrady./Autori zredukovali počet mien z obidvoch rodov z niekoľkých stoviek na 62.I.Dráb ďalej uvádza príklad Parodia concinna,kde do synonymie padlo 36 mien/je pravda,že veľa archaických pomenovaní,ale dosť aj súčasných/.

Recenziu končí optimisticky:Myslím si však,že rod Notocactus bude mať svoje miesto v mojej zbierke do konca života/a teda dúfam,že ešte hodne dlho.../.

Spomínanú Bradleyu nemám,neviem anglicky a nepoznám ani argumentácie autorov G.Anceschiovej a A.Magliho.Ale aj v predchádzajúcom príspevku uvedené eriokaktusy v "sukulentnej BZ boli s menovkami Parodia...Pán Eggli tiež prispel do tejto ročenky a spomína ho z BZ Zurich aj Mário,je asi podľa menoviek z BZ stotožnený so záverom horeuvedených autorov,čo vysvetľuje pomenovanie Parodia,nie Eriocactus.Ale to je jeho názor.Našťastie sú aj názory opačné/aj botanikov ,aj praktických kaktusárov/,ktoré považujú rod Notocactus za jasne identifikovateľný.Pekne to uvádza na svojej stránke aj L.Fabián:Parodia kontra Notocactus.Tiež P.Urbánek v chrud.internetových novinách rozoberá rod.Eriocactus na sympatickej "pestovateľskej vlne".

Prosím zverejnite svoje názory a keby niekto vedel urobiť taký "výcuc" z tej Bradleye,myslím,že by nás to mnohých zaujalo,pretože podobným spôsobom sa manipuluje aj s ďalšími rodmi...
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
Štefan
Hodnocení: 9.09%
s kaktusmi ma zivot bavi

jara
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 607 x
Obdržel poděkování: 91 x

Příspěvek od jara » 23 úno 2019, 09:23

Zdravím a děkuji za obrázky i text.
Nejsem kaktusářským odborníkem, ale ani já nesouhlasím se spojením rodu notocactus do velkorodu parodia. Už samotný pohled na rozdílnost některých rostlin různých podrodů dává tušit, že je rod noto. dosti složitým rodem.
Na tu Bradleyu jsem se díval. Také jsem se podíval na: www.cactusinhabitat.org Tam to ten italský pár má také všechno zařazeno do rodu Parodia. No, každý nechť se rozhodne sám.
Jara
Títo uživatelé poděkovali autorovi jara za příspěvek (spolu 2):
ŠtefanAlojz

Štefan
Poděkoval: 141 x
Obdržel poděkování: 66 x

Příspěvek od Štefan » 24 úno 2019, 09:58

Moje stanovisko je, že pre praktických kaktusárov je podstatné, aby si pod určitým menom dokázali predstaviť určitú rastlinu. Názory botanikov na systematické zaradenie sa može meniť, ale mňa to netrápi. Už sme si zvykli na zaradenie bývalých príslušníkov rodu Eriocactus do rodu Notocactus a za čas by sme asi akceptovali i zaradenie do rodu Parodia. Mne je to jedno (a menovky prepisovať nebudem) hlavné je, že rastú a darí sa im.

P.S. chápem, že niektorí kaktusári majú ešte iné ambície, pre mňa je to pestovateľský koníček
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek (spolu 3):
jaraAlojzmiro

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 84 x
Obdržel poděkování: 50 x

Příspěvek od miro » 24 úno 2019, 15:20

Kukla mi cez pleco moja a vraví ..."to čo majú čo notokaktusy s porodama spoločné" :) :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Miroslav
Poděkoval: 78 x
Obdržel poděkování: 113 x

Příspěvek od Miroslav » 24 úno 2019, 16:01

><:. Tak je rozhodnuté! :op
Miroslav Varček hľadač krásy

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 24 úno 2019, 20:15

Zaujímavé by bolo, že tým pádom by aj Austrocactusy mali byť Parodie. Sú to príbuzný noťákov, tak ako trebarz rod Eriocactus.

Alojz

Příspěvek od Alojz » 24 úno 2019, 20:35

Jara a Štefan pristupujete k tejto téme logicky na rozdiel od tých,čo nás nútia akceptovať názory proti logike,niekedy priam nezmysly - niekde som zachytil,že už tu bol názor spojiť rod Astrophytum a Frailea...

Ale predsa si myslím,že je potrebné vytvoriť určitý tlak na takýchto "novátorov".V systematike kaktusov je mnoho nevyriešených vecí a určité názorové rozdiely vždy ostanú,príroda t.z.aj kaktusy sa nedajú 100 percentne zaškatuľkovať.Takže na jednej strane treba pochváliť či už profesionálnych alebo amatérských taxonómov,ktorí prispievajú k riešeniu problémov/napr.systematika rodu Lophophora/,na druhej nebyť ľahostajní k zanášaniu chaosu do súčasného systému/niekedy priam nasilu -na objednávku - viď článok L.Fabiána/.

Ono totiž to,že si nevymeníme menovky nepostihuje do budúcnosti celú problematiku.Napr.aj pri takom zlúčení rodov sú väčšinou nutné taxonomické úpravy názvov druhov aj nižších taxonomických jednotiek.To ani nehovorím o zlúčení mnohých dobrých druhov do synonomie.To do budúcnosti zakladá chaos pri objednávaní či názvy sú staré či nové,takže nebudete vedieť,čo si vlastne objednávate.Ďaľší problém bude pri "výrobe semien",nebude sa v tom vedieť vyznať ani skúsený kaktusár,kde to nejaký nový.Napr.aj v tej Bradleyi spomínaný Notocactus cocinnus ,pardón Parodia cocinna obsiahne ako synonymá viac ako 10 notokaktusov.Prečo by ste mali znalosti,keď to bude pod jedným názvom,že vzájomne opeľujete predtým odlišné druhy.A to ešte nehovorím o nižších taxonomických jednotkách,aj pri spomínanom taxóne sú známe niektoré vzácne formy,ktoré takýmto prístupom odídu do nenávratna.Násilné zlučovanie je najednoduchšie, často bez presvedčivých argumentov degraduje dlhoročnú aj oveľa kvalitnejšiu taxonomickú prácu.Aj odborník na problematiku notokaktusov D.van Vliet hovorí pri násilnom zlučovaní taxónov:návrat k začiatku .

Ale to už vlastne ohrozuje celý princíp kaktusárstva - veď väčšina z nás chce vedieť,čo to vlastne pestuje.Nájdu sa vari medzi vami takí,že napokon sa uspokoja aj s menovkami len s názvom rodu alebo na čo sú nám menovky?...
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 3):
MiroslavŠtefanjara
s kaktusmi ma zivot bavi

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“