Botanické záhrady Zurich

Podělte se s ostatními se svými zážitky z výstav a botanických zahrad
Podeľte sa s ostatnými so svojimi zážitkami z výstav a botanických záhrad
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 17 x
Obdržel poděkování: 44 x

Botanické záhrady Zurich

Příspěvek od Alojz » 02 led 2019, 21:09

Tento rok cez prázdniny som pri pobyte u syna,ktorý býva vo Wintherture,asi 20 km vzdialenom od Zurichu,navštívil o.i. botanickú záhradu v Zurichu zameranú na kaktusy a sukulenty.Preto som sa aj potešil článku od Mária Snopka v časopise
Cactaceae etc.4/2018 z návštevy práve tejto BZ.BZ zameraná výhradne na sukulentnú flóru je v podstate vzácnosťou a musím povedať,že som bol nadšený.Bohužiaľ,necelé dve hodiny bol veľmi krátky čas na prehliadku.Išli sme sa totiž kúpať do Máriom spomínaného Zurišského jazera,kde v areáli sú aj bazény a ktoré je v bezprostrednej blízkosti BZ/taký krásny celodenný výlet/.
Vstup do BZ bol skutočne bezplatný,čo na rozsiahlosť expozícií a "drahé"Švajčiarsko bolo veľmi prekvapujúce.Urobil som množstvo fotografických záberov/časť uvediem v ďalšom pokračovaní,časť aj v iných konkrétnych témach/,ale aby to bolo systematickým spôsobom,nestačil by ani celý deň.Je jasné,že vo veľkých skleníkoch prevládali scenérie z mohutných,hlavne cereusovitých rastlín.Na tie nie som na rozdiel od Mária až taký odborník,takže väčšinu uvediem bez názvov:
DSCN0903.JPG
DSCN0906.JPG
DSCN0971.JPG
obrovská kristáta Myrtilocactus geometrizans/v článku spomínal Mário/
DSCN0907.JPG
vysoké cylindropuntie:subulata a snáď:tunicata
Přílohy
DSCN0904.JPG
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 4):
Mário SnopkaVladimírjaraŠtefan
Hodnocení: 36.36%
s kaktusmi ma zivot bavi

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 640 x
Obdržel poděkování: 496 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Botanické záhrady Zurich

Příspěvek od Mário Snopka » 03 led 2019, 20:49

Alojz začal s ľavou stranou a to kaktusovým skleníkom, ja ukážem niečo z pravej strany skleníkov, kde sú prevažne sukulenty a za nimi sú ešte neprístupné skleníky. Len škoda, že som v nich nemohol fotiť, sú tam naozaj zaujímavé kaktusy.
1.jpg
Hoodia gordonii
2.jpg
Euphorbia
3.jpg
Euphorbia
4.jpg
Plumeria
5.jpg
Tiež tam bolo niekoľko rozkvitnutých orchideí, tak aspoň jedna z nich, so zeleným kvetom
Alojz, na prvej fotke máš práve Morawetziu sericatu, o ktorej som písal v Kaktusoch.
Na druhej fotke je Espostoa mirabilis.
Tretia je síce Myrtilocactus, ale pred ním je Neobuxbaumia polylopha v kvete.
Na ďalšej je tá žltotrná Cylindropuntia molesta, severoamerická, krásna opuncia, ale je to sviňa :)
Na poslednej sú práve zaujímavé, tie veľké Pilosocereusy, tie sú naozaj nádherné.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 4):
AlojzjosskajaraŠtefan
Hodnocení: 36.36%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Alojz

Příspěvek od Alojz » 04 led 2019, 20:53

Ďakujem Máriovi za doplnenie názvov rastlín v mojich fotografiách.Keď som písal,že som nemal dosť času venovať sa prehliadke rastlín a foteniu systematicky,myslel som tým,že som mal doprovod moju manželku,syna a jeho manželku a hoci boli tolerantní,bol som rád ,že stíham aspoň fotografovať krásne scenérie.Nebol čas na hľadanie menoviek a najvhodnejších pozícií na fotografovanie,takže ani som si neuvedomil nejaké rozdelenie skleníkov na sukulentné a kaktusové .Takže som mohol aj niečo vynechať,napr.na tie krásne orchideje,čo odfotil Mário sa nepamätám.Ale myslím si,že Mário aj bez menoviek,by určil aspoň rodovú príslušnosť väčšiny týchto majestátnych rastlín.
Pokračujem fotografiami,tento krát som sa zameral na miesta,kde boli umiestené rastliny ako "podrast" medzi vysokými rastlinami,alebo rastliny vysadené na pultoch lemujúcich skleníky.Snáď najviac sa mi páči prvý záber.V podstate identický je aj v Máriovom článku v časopise.Ale pri mojej "príslovečnej skromnosti" :D :D :D je ten môj záber so zachytením vyššieho pozadia aspoň o voľačo krajší :
DSCN0914.JPG
skalková sukulentná výsadba s kvitnúcimi kaktusmi
DSCN0959.JPG
Fouquieria columnaris
DSCN0962.JPG
V popredí Echeveria agavoides cv.Red Edge a Epithelantha micromeris
DSCN0966.JPG
V popredí Echinocereus parkeri
DSCN0986.JPG
V popredí Agave polianthiflora,Mamill.elongata,kríčkové Sedum a ďalšie-skutočne pekné zátišie
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
Mário Snopka
Hodnocení: 9.09%
s kaktusmi ma zivot bavi

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 640 x
Obdržel poděkování: 496 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 05 led 2019, 13:25

Ja som toho času tiež moc nemal, čakala na mňa rodina, ale keď prišla za mnou späť do skleníkov manželka, dozvedel som sa, že som tam už 2 hodiny. No ešte som sa len začal rozprávať s jedným mladým, ktorý tam mal na starosti rastliny, tak to ešte hodinku trvalo. V podstate práve on ma povodil po neprístupných skleníkoch, ale nedovolil mi fotiť. Boli tam nádherné veľké, pravokorenné Ariocarpusy, Arrojadoe, všetky v kvete, proste paráda a množstvo ďalších zaujímavých kaktusov.
Tak pridám ešte pár, čo mňa zaujali:
1.jpg
Kvety Hoya carnosa
2.jpg
Testudinaria elephantipes, alebo Dioscorea elephantipes, oba názvy sú správne
3.jpg
Cleistocactus colademononis (Hildewinteria, Borzicactus)
4.jpg
Loxanthocereus hoffmanii (senilioides)
5.jpg
Pohľad od zadnej časti kaktusového skleníka
6.jpg
Arrojadoa rhodantha HU 727, s čiernymi pukmi, ale kvety sú ružové
Mám odtiaľ asi 400 fotiek, takže vyberám, čo ma najviac zaujalo.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 2):
Alojzjosska
Hodnocení: 18.18%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Alojz

Příspěvek od Alojz » 06 led 2019, 23:09

Mário som rád,že si uviedol,že máš asi 400 fotiek,ja asi 100.Aby si niekto nemyslel,že do radu uverejňujeme všetko nafotené.Vzhľadom na množstvo rastlín,ktoré tam rastú, by bol hriech, aspoň zlomok neuverejniť, najmä teraz v zimnej sezóne.
Kvôli pestrosti teraz odskočím zo skleníkov na plochu,kde sú umiestené betónové nadúrovňové pareniská s obrovským množstvom kaktusov a sukulentov v kvetináčoch.Sú tu vystavené už vyspelé rastliny,väčšinou kvetuschopné.Sú umiestené systematicky,veľmi prehľadne,žiadne zaburinenie atď.Zvrchu kryté proti dažďu a v čase mojej návštevy 16.8.2018/horúce leto/kryté riedkymi tieniacimi sieťami.Dosť prehľadne vidieť konštrukciu parenísk na zábere venovanom mamilláriám.
DSCN0935.JPG
skupina mamillárií
Do parenísk sa dalo pohodlne nahliadnuť,ale fotky sa nedali, na mieste kde svietilo slnko,urobiť tak,aby nebolo vidieť tiene zo siete - to len na vysvetlenie.Takže pár záberov na ukážku/výber z ostatných použijem v konkrétnych témach/.
DSCN0928.JPG
rozchodníky - atraktívne zoskupenie
DSCN0931.JPG
juhoamerické "opuntie" - len zlomok
DSCN0951.JPG
trsovité echinocereusy - len zlomok
DSCN0948.JPG
Adromischus a i.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 2):
Mário SnopkaŠtefan
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 08 led 2019, 23:45

Po fantastickom 1.mieste slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej v slalome Svetového pohára som sa rozhodol pokračovať uverejnením ďalších fotografií z BZ Zurich.Takéto veľké rastliny človek nevidí tak často:
DSCN0908.JPG
Opuntia brasiliensis
DSCN0909.JPG
Nolina
DSCN0910.JPG
Neobuxbaumia polylopha - obrovská rastlina/porovnajte s mojim synom - aj keď projekcia trošičku skresľuje/
DSCN0922.JPG
skupina rôznych "cereusov"
DSCN0978.JPG
Opuntia robusta
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 16 led 2019, 00:33

Štefan píše:
15 led 2019, 19:13
Ale dobre je, že si sa vrátil - bolo by fajn, keby sa to trochu rozhýbalo :)
Povzbudený Štefanom uverejňujem ešte jeden príspevok z BZ v Zurichu.Prvé 4 zábery sú zo skleníkov:
DSCN0911.JPG
atraktívna skupina s "grusoňákmi"
DSCN0919.JPG
skupina sukulentov
DSCN0920.JPG
sukulenty "hneď vedľa"
DSCN0972.JPG
krásne zátišie:sedum,agave,kaktusy
Okrem skleníkov a parenísk tu bola aj skupina vonkajších sukulentov v skalkovej,ale aj inej výsadbe - vyvýšené záhony asi 10 druhmi botanických Semperviv.Pretože som už bol v časovom strese,až doma som zistil,že som tu urobil len jedno foto:
DSCN0990.JPG
Chasmatophyllum musculinum
Urobil som ho aj preto,aby som si zapamätal názov rastliny na snímku.Doma mám asi 4 podobné rastliny delosperm,ale s týmto názvom nie,takže som "odobral" :oops: minivzorku v záujme "vedeckého skúmania"taxonu.Tie rastliny sú totiž také podobné,že fotka by na porovnanie nestačila.A to porovnanie sa pokúsim urobiť pri kvitnutí v tomto roku v aktuálnej téme.Tá "hriešna"minivzorka sa totiž má k svetu.
ŠtefanMário Snopka
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 24 led 2019, 00:38

Keď som dal tejto téme nadpis Botanické záhrady Zurich,to množné číslo bolo úmyseľné.Okrem už predstavenej BZ zameranej v podstate výhradne na sukulentné rastliny,je v Zurichu ešte jedna rozsiahla BZ.Je súčasťou miestnej univerzity.Navštívili sme ju po jednodňovej prestávke od návštevy predchádzajúcej BZ v rámci ďalších aktivít tiež súvisiacich s prírodou a atraktívnych - jedno ilustračné foto:
DSCN0998.JPG
Univerzitná BZ je pomerne rozsiahlou expozíciami rôznych rastlín/napriek tomu je vstup bezplatný/,či už teplomilných v krytých priestoroch,alebo vonkajších.Sú tu aj vodné plochy aj s rybami,vo vnútri aj niekoľko akvárií.Dominantou BZ sú tri "bubliny" z polykarbonátu,ale nájdu sa aj klasické menšie skleníky.Pre predstavu jedna "bublina" zvnútra a jednu vidieť zvonka:
DSCN1062.JPG
Sukulentným rastlinám boli v týchto "bublinách" venované vždy nejaké úseky:
DSCN1069.JPG
tu dominuje Nolina
Foto sukulentov si ponechám do iných tém,ale táto fotka,kde sú vo výške inštalované rôzne epifyty je ozaj pôsobivá:
DSCN1086.JPG
skupina epifytov
Aby som uverejnil niečo zaujímavé aj z vonkajších výsadieb,tak som odfotil záhon,kde vyniká Kniphophia/fakľovec/,oveľa subtílnejšia ako sa u nás bežne pestuje,aj s inou farbou:
DSCN1091.JPG
subtílna Kniphophia - bola by vhodná aj do menších sukulentných výsadieb
Z uvedeného je jasné,že Univerzitná BZ je odlišná od predchádzajúcej BZ,ktorá je vlastne zbierkou sukulentných rastlín.Je to typ BZ s oddychovými miestami,sú tu aj voľné upravované trávnaté plochy.Dá sa tu zdržať aj dlhšiu dobu.Je tu tiež kaviareň s občerstvením.To však neznamená,že odborná stránka je zanedbaná.Väčšina rastlín je opatrená menovkami a nachádzajú sa tu aj informačné tabule o rastlinách.
Odporúčam si vygúgliť:botanická záhrada Zurich a nájsť stránku www.tripadvisor.cz. Tu sa o.i. nachádza galéria s vyše 430 fotografiami tejto BZ.Ďalej sú tu aj informácie o tom,čo sa nachádza v blízkom okolí napr.aj čínska záhrada.Ďalej sú tu recenzie návštevníkov,tak si dovolím aj ja malé zhodnotenie.Návštevu tejto BZ rozhodne odporúčam,hoci okrem perfektných a niekedy ozaj originálnych inštalácií rastlín hlavne v krytých priestoroch sa najdú aj zaburinené časti vo vonkajších záhonoch.Ale v globále sú to len také chybičky krásy/a odstránenie asi dosť ťažko zvládnuteľné/.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
Mário Snopka
Hodnocení: 9.09%
s kaktusmi ma zivot bavi

iconmaster
Poděkoval: 35 x
Obdržel poděkování: 34 x

Příspěvek od iconmaster » 24 led 2019, 22:55

Vlani som mal tiež tú možnosť navštíviť Rheinfall spolu s nemeckým a čínskym kolegom a bol to naozaj pekný zážitok. Hlavne keď človek stojí na tej terase kúsok od vody a doslovne cíti energiu tej vody!

Alojz

Příspěvek od Alojz » 25 led 2019, 12:44

Súhlasím,tieto najväčšie európske vodopády na rovine sú 150 m široké a 23 m vysoké.Nachádzajú sa na Rýne pomerne neďaleko Zurichu a ešte bližšie k Winterthuru,kde býva môj syn.Táto časť Švajčiarska je ozaj bohatá na atrakcie,boli sme samozrejme aj v Alpách.Ale tie ceny tam sú ozaj vysoké,nás "zachránilo" ubytovanie u syna.Tak ešte jeden záber na vodopády úplne zblízka:
DSCN1018.JPG
Mário Snopkaiconmaster
s kaktusmi ma zivot bavi

Miroslav
Poděkoval: 78 x
Obdržel poděkování: 110 x

Příspěvek od Miroslav » 25 led 2019, 18:25

V roku 2012 mal byť podľa niektorých koniec sveta tak som personalistke pri jednaní o zvýšení platu povedal že na Slovensku to bude až za dvadsať rokov, lebo toľko sme pozadu, tak to zvýšenie má ešte význam. Stále máme čo doháňať.
Miroslav Varček hľadač krásy

Alojz

Příspěvek od Alojz » 26 led 2019, 00:15

Miroslav,nie je tak zle,aby nemohlo byť ešte horšie - aj vo Švajčiarsku - stačí jedna poriadna hospodárska kríza.Myslím,že aj na to máme nášho koníčka,aby sme ľahšie prekonávali starosti tohto sveta,aj osobné...A čo takto zohnať si mrazuvzdornú Agave ovatifolia a tešiť sa z nej v nevykurovanom skleníku.Ná zábere voľne vysadená v Univerzitnej BZ:
DSCN1093.JPG
Agave ovatifolia - podľa mňa jedna z najkrajších agáv
Mário SnopkaMiroslav
s kaktusmi ma zivot bavi

Odpovědět

Zpět na „Botanické zahrady - Botanické záhrady“