Výsev Austrocactus a Pterocactus

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 647 x
Obdržel poděkování: 507 x
Kontaktovat uživatele:

Výsev Austrocactus a Pterocactus

Příspěvek od Mário Snopka » 03 úno 2019, 21:20

Budem rád, keď sem pridáte skúsenosti. Začnem ja. Dnes som skarifikoval a vysieval 8 druhov Austrocactusov a 2 druhy Pterocactusov. Manželka ma fotila mobilom, že mi asi šibe, tak to sa hrať niekoľko hodín. No viac by o tom vedel a mohol popísať malykaktus.
Přílohy
50815205_2218727424845573_4787906873019858944_n.jpg
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 2):
iconmasterMiroslav
Hodnocení: 18.18%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Standa
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 10 x

Re: Výsev Austrocactus a Pterocactus

Příspěvek od Standa » 04 úno 2019, 08:27

Ahoj, vyséval jsem Austrocactusy 4x - tuším, s výsledkem tak mizerným, že o tom nemá cenu psát. Jednalo se o semena z přírody, zkoušel jsem skarifikaci i výsev jen tak. Špatné. Výsev Austrocactusů z kupovaných semen jsem vzdal. Se sebezapřením jsem si koupil roubované kousky A. gracilis (taky prý z přírody) - doufám, že to není jedna rostlina a pokusím se o vlastní semena - asi to bude běh na hodně dlouhou trať, ale buď se to podaří nebo taky ne. Každopádně přeji hodně úspěchů.

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 93 x
Obdržel poděkování: 55 x

Příspěvek od miro » 04 úno 2019, 11:57

Austrocactus a Pterocactus ... vlastne aj iné "suché" potrebujú jednu operáciu, ktorú im naši kaktusári nedávajú. Suché semená v prírode nikto neskarifikuje a nikto ich ani nemáča v kyselinách. Tie semená, ktoré sú v šťavnatých plodoch, je treba deliť na dve skupiny. Prvé sú tie, kde šťavnatý plod nepuká a živý tvor ho zbaští. Vlastné ochranné obaly semienma sú potom narušované žaludočnými šťavani a kedže prebehnú tráviacim traktom tvora, dochádza aj k fermentácii ....do akej miery tá fermentáci funguje už aj to sa vie. Ale dá sa to nahradiť s použitím sušených králičích (zajačích) bobkov a s použitím fermentovaných kravincov od jalovic. Nie od kráv, od jalovic. A kto má šťastie na odber "čerstvého" produktu od teľnej jalovice ... kedže ešte to nie je krava aj keď krava možno bujakovi dala ... to je o inom ... Proste dá sa ten proces nahradiť. Na niektoré samiačka aj naše slyny, ale tam to nefunguje správne, pretože záleží na jedniocovi a jeho zdravotnom stave a čo užíva. Keď má v sebe antibiotiká tak má smolu. Druhá skupina sú semená v plodoch, kde tá dužina slúži ako lákadlo pre prenašače. Či už mravce, alebo hmyzáci iné ... tam ten hmyz obžerie všetko to okolo semiačka až je semiačko suché a vystavené suchému vzduchu a slnku. Tak ako, už si predstavujete ako to semiačko z ktorého plodu vypadne či je zožraté? Kde je tam ten kaktusár, čo odoberie plod, suchý vydrolí do sáčku a mokrý vyperie vo vode ... nikde. A kedy ten plod zoberie .... tu práve u "suchých plodov" často dochádza k podtrhnutiu semiačok. Proste nie sú zralé. Na toto sa už niekoľkokrát robil pokus u Pterocactusov, Austrocactusov a kadeakých opuncií a tefro .... u samostatne narastenej plodudárnej rastliny sa zobralo semiačko v plodu a ako druhé sa semiačka okolo rastliny pozberali pinzetou. Teda tie semiačka, ktoré už mali "slnko" a prirodzený styk s materským substrátom. Zatiaľ sme nezrealizovali jednu "cestu" práve za účelom "klíčenia" v prírodných podmienkach priamo v domovine (je to ťažké zabezpečiť finančne zrealitovať cestu na tri mesiace). Ale okrem iného práve to "naočkovanie" povrchu semena tým substrátom a spustením kadeakých chemizmov spolu s UV žiarením ......

Výsev za použití skarifikácie vlastne pomáha tomu klíčku, aby sa rozvinul. Ale o to chúlostivejši je práve ten semenáčik a citlivejší na prostredie, na výsevný substrát, na vodu a chemikálie v hnojivu ... a potom tomu rýchlo požičať korene, aby prežil do akejtakej veľkosti a bol schopný samostatnej vegetácie. Ja chápem, v našich podmienkach je to pre mnohých často jediná technika ako niečo vypiplať a doslova oceňujem túto mravenčiu robotu našich kamarátov. Kto má dostatok materiálu a chce experimentovať, nech do toho ide. A na záver poradím niečo, čo ešte v kaktusárskej literatúre u nás publikované nebolo. Aj keď už AVF ... ale ten išieľ inou cestou a inou technikou. Dneska už sú možnosti ----- preto si dovolím prvenstvo v návode "Ako na to a prežiť to". Ale áno, bude tam aj to ôprežiť to", lebo to je dosť na hrane :) O tom ale niekde inde a inokedy. Zatiať prajem pevnú ruku, dobré oči, kvalitný skalpel alebo keramický nôž, čistú sádru ench sa nešmýka a dostatok leukoplasti. Nech sa darí a potom napíšte, ako to vyšlo.
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek:
Miroslav
Hodnocení: 9.09%
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Alojz
Poděkoval: 20 x
Obdržel poděkování: 51 x

Příspěvek od Alojz » 04 úno 2019, 13:18

Mário som zvedavý ako ti ten výsev dopadne,austrocactusy ma totiž zaujímajú.Ich ponuka ako rastlín je ale veľmi malá.Mne bohužiaľ nerastú ako by som chcel ani zakúpené rastliny,ktoré sa dajú sporadicky objednať.Teraz mám opakovane od I.Behúla A.coxii,ale rast znova nič moc,tak som ho nechal v nevykurovanom skleníku.Uvidím,čo bude na jar.Na ilustráciu podobná fotka,ako tá tvoja,keď som rozvažoval Aliette ako náhradu fundazolu/našťastie už mám dobrú zásobu/.Nebol som totiž schopný rozvážiť malé dávky a vtedy to robím mechanicky na 5 alebo 10 dielikov a dávam si jednotlivé porcie do výsevných sáčkov.Manželka ma vtedy pri tejto činnosti odfotila a vysvetlujte niekomu ,že ste nerozvažoval nejaké drogy... :roll:
Přílohy
DSC03260.JPG
s kaktusmi ma zivot bavi

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 04 úno 2019, 14:22

Lajna .... už len stodolárovka :mrgreen:

To načo si to rozvažoval ??? Ja keď som niečo moril, dal som do škatuľka od filmu, zatrepal, vyklopil na čajové sitko, zatrepal a hotovo. Čo ostalo som bez problému recykloval. Onehdá som viezol do BA semiačka a som ich nestačil nabaliť doma. Tak s cérenkou v kupé som na kolena dal dosku a z narezaných papierikov robil skládačky ... prázdne som si ich ukladal bokom a zrazu, kupé okrem cérenky a mňa prázdne, len cez dvere plno čumilov a na chodbe tlačenica, čo si nemali kde sadnúť :) Pred BA pristúpila do kupé hliadka VB a sadla si oproti. Já v kľude pokračoval, tak asi pochopil niektorý z príslušníkov VB že asi nič "neprevážam". Na stanici potom padla otázka, že na čo som to robil. Povedal so, oba sa zasmiali a v pohode rozchod. No ľuďom nevysvetlíš ... ale možno rada, ako cestovať sám :)
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek:
Mário Snopka
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Miroslav
Poděkoval: 82 x
Obdržel poděkování: 115 x

Příspěvek od Miroslav » 04 úno 2019, 19:07

miro píše:
04 úno 2019, 11:57
. Zatiať prajem pevnú ruku, dobré oči, kvalitný skalpel alebo keramický nôž, čistú sádru ench sa nešmýka a dostatok leukoplasti. Nech sa darí a potom napíšte, ako to vyšlo.
Ten skalpel je tak "rezavý" do prstov až je nebezpečný,ale stačí aj odlamovací nôž. Sadra CaSO4 . 1/2 H2O je dobrá na slabé poprášenie palca a ukazováka aby sa semienko pri skarifikácii nešmýkalo,klíčeniu semena neškodí. Dobrá je aj lupa na stojane,zlepší presnosť a podarí sa to aj bez porezania prstov tak sa ušetrí leukoplast, ale pre každý prípad treba ho mať.Kolega kaktusár z Ostravy mi raz na pobeskydí vravel, že pri skarifikácii použil móc sprostých slov. Naozaj si to vyžaduje vyzbrojiť sa trpezlivosťou.Už som toho vyskarifikoval hodne.
Miroslav Varček hľadač krásy

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 04 úno 2019, 19:24

Ja som mal jediný problém a to, že ma sakramensky bolel chrbát. No tak trochu aj oči.

malykaktus
Poděkoval: 19 x
Obdržel poděkování: 25 x

Příspěvek od malykaktus » 04 úno 2019, 19:55

No...
Ono je to tak... skarifikacia u austro ide ľahko ak sa namacaju cca 24 hod. Ja ich dávam do silného roztoku KMNO4.
Skarifikujem jednorazovými skalpelmi ktoré sú super ostre a stačí len mierne zatlačiť na správne miesto. To miesto má každý druh inak to chce prax. Cize najskôr pokaziť veľa semien ale potom to už ide. Úspešnosť býva vysoká a semenáče sú veľmi životaschopne. Hneď ako začnú klicit prve rastlinky treba začať vetrať. Nemaju radi vlhko. A samozrejma sú náročné na svetlo takže v pod žiarivkami sa rýchlo vyťahujú. Ale po preneseni na letné stanovište zhrubnu. Aj semenáče máju radi slnko ideálne do obeda tak na 3 hodiny, poobede ich držím v tieni a stály luft je nevyhnutný...
Nemám polozku z austro ktorá by nevyklicila. Výnimkou sú len podtrhnute semená...
Takže chce to len čas a skúšať tu skarifikaciu.

Ďalší rast je bezproblémový len treba sa držať zásad ako pri pestovaní sclero. Cize na jar môžu byť trvalo vlhké ale s príchodom vyšších teplôt zálievku ukončiť. Vydrzia to všetky semenáče bez problémov. Ak sa polieva v lete často prídu o korene. Ale rastliny sú to natoľko vitálne ze ešte v danú jeseň pustia nové korene...
Najľahšie je rastliny nastepit na selenicereus a po roku dvoch zrezat. Korenia uplne bez problemov. Substrat odporúčam čistý jemný strk s nejakou prímesou /perlit,antuka,zeolit,pemza/ rastliny stepene na selenicereusoch su schopné kvitnut 3 rokom.
Títo uživatelé poděkovali autorovi malykaktus za příspěvek (spolu 4):
Mário SnopkaMiroslavmiroAlojz
Hodnocení: 36.36%

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 04 úno 2019, 21:22

No otázočka Ivan ... keď vyberieš semiačka z hypermangánu, opláchneš ich? Alebo rovno režeš aj s tým, že sa hypermangán môže dostať priamo na embrio ?

malykaktus
Poděkoval: 19 x
Obdržel poděkování: 25 x

Příspěvek od malykaktus » 05 úno 2019, 06:54

Ja som Palo...
Semená vždy opláchnem a vysusim na papieri často sa ešte nejaká necistota oddelí a zostane na tom papieri. Pouzivam toaletný makky

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 05 úno 2019, 08:29

Palo prepáč :) ja stále vidím Ivana :) ale díky za odpoveď.A u toho toleťáku .... nie že by niekto používal použitý, ale neberte parfémované.Sú napúšťané chémiou. Ja na sušenie semiačok používam kuchyňské utierky.

Standa

Příspěvek od Standa » 05 úno 2019, 08:32

Ahoj, když to tak čtu, tak mám chuť to zase zkusit s výsevem Austrocactusů - kdyby třeba namátkou na plzeňském foru nepsali, že tak snadné to zas není a neklíčí to nijak suprově. Také nabídka semenáčků je téměř nulová - až na vyjímky. Rozhodně si nemyslím, že to klíčí bezmála jak Astrophyta. Každopádně závidím každému, komu se to podaří.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 07 úno 2019, 22:06

Dnes som kontroloval výsev, už je asi 15 ks vonku. Pamali, ale isto sa derú von. Len Pterocactusy zatiaľ nič. Ale ja im verím a dúfam, že ma nesklamú a niečo bude aj z nich.

Standa

Příspěvek od Standa » 08 úno 2019, 08:24

Ahoj, tak to gratuluji - kolik jsi vyséval semen - já to vždy zkoušel tak po 20 a to asi nemá cenu.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 08 úno 2019, 17:56

Tak dnes som sa na to pozrel detailnejšie a zistil som, že je tam vyklíčených 80 Austrocactusov a 2 Pterocactusy, čo ma prekvapilo.
Najviac vyklíčilo Austrocactus sp. "Cerro Alto" SAR 1591, Rio Negro, AR, to bolo 20 semien a všetky sú vonku, 100 % .
Z niektorých bolo len 10, 15 alebo aj 5 semien.
A ten vyklíčil aj Pterocactus australis „Chalten - Viedma“ SAR 2791, Santa Cruz, AR, zatiaľ len 2 kusy.
Samozrejme pridávam aj nejaké fotečky.
Přílohy
1.jpg
Zľava/A. pauxillus "östlich Domuyo II" SAR 8283/A. pauxillus "östlich Domuyo" SAR 8273/A. sp. "Cerro Alto" SAR 1591
2.jpg
Pterocactus australis „Chalten - Viedma“ SAR 2791, Santa Cruz, AR
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek:
Miroslav

Odpovědět

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“