Aizoaceae

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 171 x
Obdržel poděkování: 177 x

Aizoaceae

Příspěvek od Alojz » 03 úno 2020, 18:15

Aizoaceae je čelaď rastlín,ktorá obsahuje asi 135 rodov.Predtým sa nazývala Mesmbryanthemaceae,ale nie som si istý či bola úplne identická s terajšou čelaďou Aizoaceae.Pestovatelia sukulentov používajú doteraz dosť často skratku Mesembs.Patria sem zaujímavé rody Lithops,Conophytum,Titanopsis,Pleiospilos,Delosperma atď.../čo je všeobecne známe/,ale aj množstvo ďalších - viď celkový počet rodov.Týmto úvodom chcem vysvetliť,prečo som sa rozhodol zaviesť novú,takú "zbernú" tému.Nebolo by totiž veľmi praktické,aby všetky rody z tejto čelade mali zavedenú osobitnú tému aj vzhľadom na to,že mnohé taxóny sa uvádzajú pod viacerými rodovými názvami.Samozrejme,kde je vhodné osobitnú tému zaviesť,treba tak urobiť a niekoľko rodov z tejto čelade ju už dávno má.

Pred časom som v téme BZ Zurich uviedol,že domov som si doniesol minivzorku z rastliny,ktorá rástla na vonkajšom záhone.Išlo o Chasmatophyllum musculinum /napr.aj to má rodové synonymá Mesembryanthemum ,aj Stomatium/. Chasmatophyllum má v súčasnosti 8 uznávaných druhov,musculinum je z nich najznámejší.Rastie v južnej Afrike v horskej oblasti Karoo,asi preto sa uvádza mrazuvzdornosť na úrovni - 12 st.C a viac.Pestovanie sa odporúča klasické so zálievkou po preschnutí,na pôdu nie je náročný.Zasadil som ju do "škôlky" v skleníku do pôdy bez nejakej úpravy,ale možno príliš pravidelné polievanie spôsobilo,že po rozrastení občas odumierali niektoré stonky.Riešil som to pridaním hrubozrnného piesku a opatrnejšou zálievkou.Rastlina bez problémov prezimovala a následne celu sezónu kvitla/viď obrázky/:
DSCN1319.JPG
Prvé kvitnutie 22.4.2019,kvety nie celkom otvorené z dôvodu oblačnosti
DSCN1321.JPG
DSCN1343.JPG
Takto kvitne pri slnečnom počasí,kedy sa kvety otvárajú naplno.
DSCN1344.JPG
DSCN2075.JPG
Aktuálne foto,rastlina je vo výbornom stave,ale zima ešte neskončila.
Nakoniec konštatujem,že rastlina sa dostatočne,ako kvetom,tak aj listami odlišuje od mojich "žltých" delosperm,čím sa u mňa zvyšuje počet mrazuvzdorných mesembs.V budúcnosti ako tradične budem testovať aj na nekrytom skalkovom záhone.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 4):
ŠtefanjosskaMário Snopkajara
Hodnocení: 36.36%
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Poděkoval: 171 x
Obdržel poděkování: 177 x

Re: Aizoaceae

Příspěvek od Alojz » 02 kvě 2020, 22:34

Chasmatophyllum musculinum zobrazený aj v predchádzajúcom príspevku pokračuje aj v tomto roku v dobrom trende kvitnutia.V tejto mimoriadne teplej zime/až na ten záver/ nemala rastlina v nevykurovanom skleníku žiadne problémy,takže vôbec neprekvapuje bohaté kvitnutie hneď od začiatku sezóny.
DSCN2168.JPG
Chasmatophyllum musculinum,prvé kvitnutie v tomto roku skončilo nakoniec 15.- mi rozkvitnutými kvetmi naraz.Záber zo 14.4.2020.
Už som uviedol,že rastlina je jasne odlišiteľná od žltokvitnúcich delosperm.Pozorovaním som zistil aj rozdiel v otváraní kvetov,delospermy na poludnie sú už v plnom rozkvete,podvečer sú kvety už spoľahlivo zavreté,Chasmatophyllum otvára kvety až tesne popoludní,ale sú otvorené až do večera.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 3):
MiroslavjaraŠtefan
Hodnocení: 27.27%
s kaktusmi ma zivot bavi

Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 121 x
Obdržel poděkování: 165 x

Re: Aizoaceae

Příspěvek od Miroslav » 02 kvě 2020, 22:41

U mňa tiež momentálne kvitne jedenástimi kvetmi. Celú zimu som ho mal na južnom balkóne a úplne v pohode veď neboli silné mrazy.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Miroslav za příspěvek:
Alojz
Hodnocení: 9.09%
Miroslav Varček hľadač krásy

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“