ferokaktus černání areol

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Odpovědět
Barraka007
Poděkoval: 3 x
Obdržel poděkování: 0

ferokaktus černání areol

Příspěvek od Barraka007 » 09 čer 2020, 06:47

Měl bych prosbu, zčernaly mi některé areoly na ferokaktusu. Jako začátečník už jsem propadal panice, ale po usilovném hledání na internetu jsem našel pár zmínek, že ferokaktusy roní nektar a že to je obvyklé. Ale byly to jen zlomky informací a víc jsem při vší snaze nenašel. Mohl by mi k tomu někdo napsat víc ? Dá se s tím plesnivěním nektaru bojovat, nebo to nemám řešit ? Nerad bych nadělal víc škody než užitku.
Děkuji.

JakubCh
Obdržel poděkování: 2 x

Re: ferokaktus černání areol

Příspěvek od JakubCh » 12 čer 2020, 14:15

Ten nektár by sa mal odstraňovať. A keďže splesnivel, ja by som naň použil nejaký protiplesňový postrek. Nech vám pomôže niekto, kto má s tým skúsenosti alebo si pozrite http://cactusforum.eu/viewtopic.php?f=30&t=1470 - tam je o tom niečo písané.
PS Nie som odborník (hlavne na tento rod)
Títo uživatelé poděkovali autorovi JakubCh za příspěvek:
Barraka007
Hodnocení: 9.09%

Barraka007
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Barraka007 » 14 čer 2020, 10:48

JakubCh píše:
12 čer 2020, 14:15
Ten nektár by sa mal odstraňovať. A keďže splesnivel, ja by som naň použil nejaký protiplesňový postrek. Nech vám pomôže niekto, kto má s tým skúsenosti alebo si pozrite http://cactusforum.eu/viewtopic.php?f=30&t=1470 - tam je o tom niečo písané.
PS Nie som odborník (hlavne na tento rod)
Díky , našel jsem to tam. Prve jsem to asi přehlídl, i když jsem hledal poměrně usilovně.

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 138 x
Obdržel poděkování: 273 x

Příspěvek od jezour » 14 čer 2020, 17:10

Zástupci rodu Ferocactus tvoří v horních částech mladých a mladších areol mimokvětní nektaria, ze kterých roní nektar.
Zde záleží i částečně na podmínkách, ve kterých kaktusy pěstuješ. Nektar mohou sbírat mravenci či další hmyz, pokud se tak neděje, zůstává nektar na tělech rostlin a při vyšší vzdušné vlhkosti díky zřejmě nějakých houbám dojde k zčernání areol a trnů. Víceméně tyto houby rostlinám neškodí, nicméně rostliny nejsou tak hezké.
V literatuře se můžeš dočíst, že u roslin, které jsou během sezony umístěné venku, smyje tento nektar déšť. Ve skleníku by se toto dalo udělat díky rosení (opět jen v sezoně). Popřípadě kontrolovaně vpustit mravence do sbírky, ti nektar spolehlivě seberou. Nebo snížit vlhkost.
-- Administrátor --

peri
Poděkoval: 4 x
Obdržel poděkování: 36 x

Příspěvek od peri » 14 čer 2020, 19:25

Zčrnalé areoly lze vyčistit pomocí zředěného, 5% peroxidu vodíku. je to zdlouhavé, ale jde to.

Odpovědět

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“